مدل پرده مناسب اتاق پذیرایی منزل شما کدام است ؟

بخش های مختلف منزل ما بر خلاف اصطلاحات رایج، تنها یک چهار دیواری ساده نیستند . همیشه حداقل قسمتی از یکی از دیوارها را در منزل پنجره ای اشغال کرده است که با توجه به نمای خارج از پنجره ، نقش مهمی در فضای دکوراسیون داخلی پذیرایی دارد . علاوه بر این، انتخاب پرده ایده آل و مناسب برای این پنجره آن هم به عنوان یکی از سطوح بزرگ اتاق، در دکوراسیون فضا بسیار موثر است . یکی از بهترین و ساده ترین راه های ایجاد تغییرات دکوراسیونی در فضای خانه تغییر روپوش پنجره ها است. چرا که با هزینه کم هم می شود پرده نو خرید و این یعنی شما پوشش سطحی هر چند کوچک از اتاق پذیرایی را تغییر داده اید . ولی این که چه مدل پرده مناسب اتاق پذیرایی است و دکوراسیون منزل را زیبا تر جلوه می دهد خودش داستانی دارد که در اینجا به آن می پردازیم.

مدل پرده مناسب اتاق پذیرایی منزل شما کدام است ؟ مدل پرده اتاق پذیرایی. راهنمای خرید پرده پذیرایی و نشیمن
انتخاب پرده مناسب اتاق پذیرایی

– بدون والان بدوزید

وقتی قسمتی از بالای پرده زیر سقف کاذب و یا قاب می رود دیگر لازم نیست شما یک والان هم برای آن در نظر بگیرید . آویزان کردن پرده های کناری که به دکور معروف است ، این ترکیب را کامل می کند .

– پارچه را با نورهای مختلف امتحان کنید

حواس تان باشد رنگ پارچه پرده ای که شما در فروشگاه دیده اید لزوما همان رنگی نخواهد بود که شما در خانه خواهید دید. بنابراین هنگام انتخاب پارچه به نور فضای خانه تان توجه کنید و از فروشنده بخواهید چراغ های متمرکزش را خاموش کند تا شما در نور غیر مستقیم هم رنگ پارچه را ببینید . البته بهتر است که روز برای خرید پرده اقدام کنید تا هر دو نوع نور در دسترس باشند .

– بین پنجره ها تابلو بزنید

وقتی که شما روی یک دیوار بزرگ دو پنجره کنار هم دارید و بین آنها هم دیوار کوچکی وجود دارد ، می توانید دو پرده جداگانه آویزان کنید و روی دیوار میان دو پنجره هم تابلو دکوراتیو یا شمعدان دیواری نصب کنید . شما حتی می توانید با توجه به عرض دیوار میانی یک بوفه هم آنجا قرار دهید .

– پنجره ها را به هم وصل کنید

اگر روی یکی از دیوارهای شما دو پنجره با فاصله از هم وجود دارد ، برای عریض تر شدن فضای اتاق پذیرایی برای مجموع پنجره ها و دیوار وسط یک پرده بزرگ نصب کنید. به این ترتیب ابهت فضا بیشتر خواهد بود . البته بهتر است این پرده را دو تکه در نظر بگیرید چرا که شما می توانید پنجره ها را راحت باز کنید و موقع شستشو هم با مشکل کمتری مواجه شوید . اگر مشکل شما برای انجام این کار این است که نگران مشخص بودن محل اتصال دو تکه به هم هستید ، پرده را به جای چین دادن به صورت پیلی دار بدوزید .

– حتما آستری بزنید

درست است که معمولا آستری را برای جلوگیری از ورود تابش شدید نور خورشید و همچنین جلوگیری از اشراف همسایه ها ی روبه رویی به فضای داخل خانه ، آویزان می کنند ولی یادتان باشد حتی اگر هیچ کدام از این مشکل ها را هم نداشته باشید ، باید آستری بزنید . چرا که شب که هوای بیرون تاریک می شود ، اگر زیر پرده تور یا حریر آستری سفید آویزان نکرده باشید ، تیرگی فضای بیرون پرده را سایه دار و نا زیبا می کند.

– نقش روی نقش نیندازید

اگر تصمیم گرفتید که به ترکیب پرده تان دکور هم اضافه کنید ، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هر دو پارچه حریر و ضخیم را طرح دار انتخاب نکنید چراکه فضا را شلوغ می کند. اگر پارچه طرح دار دوست دارید ، پارچه دکورهای کنار پرده را طرح دار تهیه کرده و پارچه حریر را به یکی از رنگ های روشن موجود در طرح انتخاب کنید .

– یک رنگ از محیط بگیرید

اگر می خواهید در محیط پذیرایی تان پرده رنگی بزنید ، رنگ را از ترکیب رنگ های به کار رفته در دکوراسیون فضای پذیرایی انتخاب کنید . البته رایج ترین کار این است که شما رنگ دکورها را تیره تر یا تند تر انتخاب کنید و حریر را به لحاظ رنگی هماهنگ با آن بخرید . البته امروز پرده حریرهای رنگی متنوعی هم به بازار آمده اند . اگر همه اجزای مبلمان تان رنگ سفید یا روشن دارد می توانید پرده را تیره تر انتخاب کنید .

– پرده ای با همان سبک دکوراسیونی بزنید

برای پرده پنجره فضای پذیرایی هم مانند دیگر محیط های خانه فارغ از تنوع موجود میان پارچه ها مدل های مختلفی وجود دارد ولی یادتان باشد مدل و یا حتی پارچه انتخابی برای پرده باید با سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان هماهنگ باشد . در فضایی که مدرن است و مبلمان و دیگر لوازم دکوراسیونی مدرن انتخاب شده است هیچ وقت پرده ای کلاسیک همراه با ریشه نخرید . این موضوع برای فضای کلاسیک هم صدق می کند .

– روی دیوار دکور بزنید

اگر نور فضای مورد نظرتان کم است ولی دوست دارید طرفین پرده محیط تان دکور با پارچه ای ضخیم هم بخورد ، در صورتی که دو طرف پنجره دیوار خالی وجود دارد ، ریل پرده را بزرگ تر نصب کرده و دکورها را در واقع روی دیوار نصب کنید تا فضایی از پنجره را اشغال نکرده و جلوی نور را نگیرند .

– برای پنجره کوتاه پرده بلند بخرید

حتی اگر پنجره اتاق پذیرایی خانه تان قدی نیست و به صورت نیمه است ، دلیل بر این نمی شود که شما حتما مجبورید پرده ای با همان ارتفاع آویزان کنید . شما حتی برای این نوع پنجره ها هم می توانید پرده های قدی بیاویزید . این را بدانید مدل قدی علاوه بر اینکه ارتفاع سقف و دیوار را بلندتر جلوه می دهد ، فضا را رسمی تر می کند . شما حتی می توانید با وجود پنجره نیمه ، قد پرده تان را از حد معمول هم یک متر بلند تر بگیرید و مقداری از آنرا را روی زمین پهن کنید . به این ترتیب ابهت پرده زیادتر شده و فضا کلاسیک تر خواهد شد.

منبع و نگارنده : جام جم آنلاین