اصول دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب های کوچک و نقلی

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هر خانه است که باید بیشترین دقت و خلاقیت در دکوراسیون آن صورت گیرد. این امر به ویژه زمانی اهمیت خود را نشان مي‌دهد که به این نکته توجه کنیم که اولا همه ما به طور متوسط یک سوم از عمر خود را در خواب به سر مي‌بریم و در وهله بعد خواب و محیطی که انسان ساعات استراحت خود را در آن سپری مي‌کند ارتباط مستقیمی با سلامت افراد دارد. حیف است با اصول دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب آشنا نشوید و مبتدیانه آنرا دیزاین کنید.

به این ترتیب این هفته تلاش مي‌کنیم مهم‌ترین نکاتی را که برای طراحی و چیدمان اتاق خواب ایده آل مي‌توان مورد استفاده قرار داد ارائه کنیم. اولین نکته‌اي که در ارتباط با دکور اتاق خواب باید به آن توجه داشت این است که چگونه مي‌توان این فضا را به محیطی آرامش بخش تبدیل کرد. آرامش و تولید آن، مهم‌ترین عاملی است که در دکوراسیون این بخش از خانه باید محور قرار بگیرد. عوامل ایجاد آرامش در اتاق خواب را با در نظر گرفتن نرم سلیقه‌اي و با تکیه بر اصول روانشناسی مي‌توان به شرح زیر طبقه‌بندی کرد. البته کاربرد این اصول بستگی مستقیمی به متراژ اتاق شما دارد. اما در صورتی که اتاق خوابتان کوچک است و نمي‌توانید تمام این اصول را در آن پیاده کنید نگران نباشید. در ادامه مطالب نکاتی کاربردی در خصوص دکور اتاق خواب‌هاي کوچک نیز ارائه مي‌شود. اما مهم‌ترین اصول کاربردی برای تولید آرامش با استفاده از دکوراسیون را مي‌توان به شرح زیر طبقه‌بندی کرد.

اصول دکوراسیون و چیدمان مدرن و شیک اتاق خواب
دیزاین و چیدمان اتاق کوچک

نحوه جانمایی وسایل در اتاق خواب اولین شرط اساسی برای یک دکور اصولی است. در این میان اینکه تخت خواب در کجای اتاق قرار مي‌گیرد از سایر وسایل اهمیت بیشتری دارد. اگر اتاق شما دارای پنجره است به توصیه روان شناسان بهتر است تخت خواب به گونه‌اي قرار بگیرد که در سمت راست پنجره باشد تا هنگام بیدار شدن انرژی مثبت فضای بیرون به شما منتقل شود.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک زنانه با رنگ بنفش
طراحی و تزیین اتاق خواب تک نفره

اگر فعالیت‌هاي کاری شما به گونه‌اي است که مجبورید یا ترجیح مي‌دهید تمام یا بخشی از آن را در منزل انجام دهید بدترین انتخاب شما برای کار کردن، اتاق خواب است. این در حالی است که در بسیاری از خانه‌ها میز کار یا میز تحریر در اتاق خواب قرار مي‌گیرد که در این حالت استرس‌هاي زیادی را در زمان خواب به شما تحمیل مي‌کند. همچنین در هنگام کار کردن هم به دلیل اینکه فعالیت در فضایی انجام مي‌شود که معمولا در آن استراحت مي‌کنید نمي‌توانید تمرکز کافی را بر کارتان به دست آورید و معمولا دچار خواب آلودگی مي‌شوید.

اصول دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب کوچک
طراحی اتاق های کوچک و نقلی

گل و گلدان در صورتی که در اندازه، تعداد و انواع مناسب اتاق خواب در این فضا مورد استفاده قرار بگیرند مي‌توانند در ایجاد فضایی مطبوع و آرامش بخش کمک کنند. البته نباید تعداد و حجم گیاهان خیلی زیاد و پرحجم باشد. گلدان‌هاي کوچک با گل‌هاي کم حجم انتخاب مناسبی برای این بخش از منزل هستند. از طرف دیگر در صورتی که از اسانس‌هاي معطر برای ایجاد فضایی مطبوع در اتاق خواب خود استفاده مي‌کنید دقت کنید که حتما از رایحه‌هاي ملایم و خنک استفاده کنید، به این خاطر که رایحه‌هاي تند و گرم ممکن است عملکرد معکوس داشته باشند و باعث اختلال در خواب و سردرد شوند. مخصوصا در افرادی که سردردهای میگرنی دارند استفاده از رایحه‌هاي تند در اتاق خواب به هیچ وجه توصیه نمي‌شود.

دکوراسیون و چیدمان اتاق کوچک عروس به شکل مدرن
دکوراسیون اتاق خواب

ریخت و پاش، شلوغی و تجمع بیش از اندازه وسایل در اتاق خواب یکی از مهم‌ترین موانع ایجاد آرامش در این بخش از خانه است. سعی کنید تا جایی که ممکن است از تجمع بیش از اندازه وسایل غیر ضروری در اتاق خواب جلوگیری کنید و تا جایی که امکان دارد این فضا را خلوت و مرتب کنید.

دکوراسیون ساده و ارزان اتاق خواب کوچک
دکوراسیون ارزان قیمت اتاق خواب

همان طور که در ابتدای مطلب هم گفته شد ممکن است با این تصور که اتاق خوابتان بسیار کوچک است از دکور کردن آن منصرف شوید. این تصور اشتباه است! دکور اتاق خواب‌هاي کوچک هم امکان‌پذیر است منتها با رعایت چند اصل کلی. اول آنکه در این گونه موارد باید در انتخاب وسایل متناسب با متراژ، دقت زیادی داشته باشید. انتخاب تخت خواب‌هاي بزرگ برای این اتاق‌ها اشتباه است و بهترین گزینه تخت خواب‌هاي فلزی یا فرفورژه است که حجم کمتری از اتاق را با کاربرد یکسان نسبت به سرویس‌هاي چوبی اشغال مي‌کند. از طرف دیگر شما مي‌توانید از تخت خواب‌ها و وسایل چند منظوره‌اي استفاده کنید که در بازار به نام تخت‌ها یا مبلمان تاشو شناخته مي‌شوند. این گونه وسایل با نصب به دیوار خانه قابلیت جمع شدن دارند و پس از پایان زمان استراحت مي‌توان آن را به کاناپه تبدیل یا آن را به سمت دیوار جمع کرد. استفاده از رنگ‌هاي ملایم و آرامش بخش هم برای تمام اتاق‌هاي خواب چه بزرگ باشند و چه کوچک توصیه مي‌شود.

رنگ‌هاي روشن مانند آبی، زرد، سفید و… علاوه بر اینکه رنگ‌هاي آرامش بخشی برای اتاق خواب هستند، فضای کوچک آنرا هم بزرگ‌تر جلوه مي‌دهند. البته انتخاب رنگ سلیقه‌اي است اما چنانچه اتاق خوابتان کوچک است اصلا به دنبال دکور کردن آن با رنگ‌هاي تیره نباشید. برای قرار دادن وسایل شخصی خود مي‌توانید از طراحی دیوارها یا قفسه‌هاي کوتاه و کم عرض استفاده کنید. یعنی به جای آنکه با میزهای آرایش یا دراورهای بزرگ فضای اتاقتان را محدود و تنگ کنید، وسایلتان را تا جایی که امکان دارد در این قفسه‌ها یا دیوارها بچینید.

مدل اتاق خواب معمولی و ساده
مدل اتاق خواب معمولی و ساده
تزیین دیوار پشت تخت خواب با تابلو تزیینی
تزیین اتاق عروس با رنگ سبز
مدل طراحی دکوراسیون شیک و اسپرت اتاق نوجوانان / عکس
طراحی اسپرت اتاق خواب نوجوان
چیدمان اتاق عروس به شکل ساده و تزیین با رنگ سفید
کوراسیون اتاق عروس با رنگ سفید
تزیین اتاق کوچک دو نفره با رنگ های سرد و خنثی
تخت خواب دو نفره اتاق خواب کوچک
فضاسازی و چیدمان در اتاق عروس و دیزاین آن با رنگ کرم
طراحی اتاق عروس با رنگ کرم
دیزاین و چیدمان اتاق خواب خیلی کوچک
اتاق خواب کوچک با چیدمان ساده
آینه کاری درهای کمد دیواری اتاق خواب / عکس
آینه کاری درهای کمد دیواری
مدلهای چیدمان اتاق خواب کوچک و دکوراسیون با رنگ بنفش و سفید
دیزاین و تزیین اتاق خواب کوچک
مدل چیدمان اتاق خواب عروس و دیزاین آن با سفید و صورتی
مدل چیدمان اتاق خواب عروس
چیدمان اتاق خواب عروس به شکل مدرن
چیدمان اتاق خواب عروس به شکل مدرن
آینه کاری کمد اتاق خواب
آینه کاری کمد اتاق خواب