طراحی دکوراسیون اتاق خواب مخصوص خواب آرام و راحت

اتاق خواب همان طور که از نامش پیداست مکانی است برای آرامش و استراحت، اگر شما هم  با ما هم عقیده هستید حتما نکات و اصول زیر را در طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب خود رعایت کنید و از لحظاتی سرشار از آرامش لذت ببرید.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب بر پایه آسایش و آرامش

اگر یک خواب آرام و عمیق در طول شب برای شما مهم است و تمایل دارید هر روز صبح با نشاط و انرژی کافی برای انجام دادن کارهای روزانه از خواب بیدار شوید به توصیه ما عمل کنید. اکثر کارشناسان بر این باورند که وجود کامپیوتر، لپ تاپ ، تلویزیون، تجهیزات ورزشی از قبیل تردمیل در اتاق خواب یکی از اصلی ترین موانع برای داشتن خوابی آرام و عمیق است. این وسایل و یا هر ابزاری که به نوعی به کار، تفریح یا ورزش مرتبط می‌شود مانع از تمرکز شما بر انجام خواب شده و به همین ترتیب انرژی خواب را از فضای اتاق خوابتان دور می‌كند. آرامش، سکوت و تمرکز از جمله مسائلی است که به داشتن خوابی آسوده و عمیق به شما کمک می‌کند. خوابی که علاوه بر سلامت، نشاط و طول عمر شما را نیز تضمین می‌کند.

اکثر متخصصان و صاحب نظران بر این باورند که سرویس خواب چوبی در مقایسه با سرویس خواب های فلزی برای استراحت و خواب شبانه مناسب‌تر هستند. چون فلز به خاطر داشتن ماهیت سرد و خشن موجب انتقال سردی به بدن انسان شده و به این ترتیب تاثیر نامناسبی را بر عمق و کیفیت خواب انسان می‌گذارد. در حالی که چوب از این جهت که برگرفته از طبیعت است انرژی، شادی، گرمی و نرمی را به شخص در حین خواب منتقل می‌کند و مناسب‌ترین جنس برای تهیه تختخواب چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان محسوب می‌شود.

هرگز اتاقی را که فاقد پنجره است برای اتاق خواب خود انتخاب نکنید. این اتاق بدترین انتخاب برای محل خواب شماست و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. یکی از مهم‌ترین عواملی که این اتاق را به بدترین انتخاب تبدیل می‌کند از بین بردن شانس تهویه هوا در اتاق خواب است. به این ترتیب بدون وجود پنجره رابطه اتاق با هوای آزاد و پر اکسیژن محیط قطع می‌شود و امکان اکسیژن‌رسانی در طول روز به اتاق خواب ناممکن می‌شود. بنابراین شب به هنگام خواب اکسیژن کافی وجود ندارد. ضمن آنکه نبودن پنجره در اتاق خواب نورپردازی اتاق را نیز مشکل می کند و شخص را از داشتن نور طبیعی آفتاب محروم می‌کند. که هر دوی اینها هم اکسیژن و هم نور آفتاب از جمله ضروریات یک اتاق خواب مناسب است.

نورپردازی مناسب برای اتاق خواب آن است که نور به گونه‌ای در فضای اتاق تابیده شود که چشم اشخاص را مستقیم نشانه نرود. به این معنی که این نور موجب آزار چشم فردی که نیاز به استراحت دارد نشود. بنابراین برای اتاق خواب به ویژه در زمانی که ساعت خواب نزدیک است نمی‌توان از نور لامپ‌های معمولی استفاده کرد بلکه باید از نورهایی ضعیف به اندازه نور یک شمع استفاده کرد. برای این منظور می‌توانید از لامپ‌هایی که با سوئیچ‌های گردان طراحی شده‌اند استفاده کنید با چرخاندن این سوئیچ‌‌ها می‌توانید نور لامپ را در حد یک شمع تنظیم کنید. ضمن آنکه توجه داشته باشید که از نورهای گرم مثل لامپ‌های زرد استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در فنگ‌شویی این است که در اتاق خواب تان از آینه استفاده نکنید یا دست کم محل قرار گرفتن آینه را طوری انتخاب کنید که به هنگام خوابیدن روی تختخوابتان چهره‌ خود را درون آینه نبینید. کارشناسان فنگ‌شویی بر این باورند که ایجاد فضایی برای تماشای خود به هنگام خواب موجب از دست رفتن تمرکز افراد حین خوابیدن شده و گاهی ممکن است این حس را که شخص سومی در حین خواب آنها را تماشا می‌کند در ذهن افرادی که در اتاق خواب استراحت می‌کنند، تقویت شود که همه اینها موجب از دست رفتن تمرکز و آرامش افراد حین خوابیدن می‌شود.