خانه / دکوراسیون آشپزخانه / مدل آشپزخانه اپن که به سادگی بسته می شود

مدل آشپزخانه اپن که به سادگی بسته می شود

وارد خانه ای شده ایم در کشور سنگاپور که صاحبان آن یک زوج هندوستانی هستند. خانواده “موهان راژ” می گویند وقتی وارد خانه نوساز خودمان شدیم همه بخشها مورد تایید ما بود جز یک قسمت. آشپزخانه اپن خانه با نگرش و سبک پخت و پز ما هندیها اصلا سازگار نبود. ما در غذاهای خود از چاشنی ها و ادویه جات تند بهره می بریم که گاهی وقتها تا مدتها بوی آنها از آشپزخانه نمی رود. مدل آشپزخانه اپن باعث می شد که بو و عطر تند غذاها در کل خانه بپیچد و این موضوع نه برای خودمان و نه برای مهمانان قابل تحمل نبود.

مدل آشپزخانه اپن
مدل آشپزخانه اپن

کشیدن دیوار آجری و جداسازی کامل آشپزخانه میسر بود ولی مشکل این بود که بخشی از نورگیر هال و ورودی خانه مربوط به آشپزخانه می شد. دیوارکشی و جداسازی کامل آشپزخانه باعث تاریکی و خفگی هال خانه می شد. این بود که با یک طراح پارتیشن صحبت کردیم و او پیشنهاد نصب پنل های شیشه ای را به ما داد و با توضیحاتی که داد ما را قانع کرد که با دریافت 3 هزار دلار کاری خواهد کرد که مدل آشپزخانه اپن منزل ما در چند ثانیه به آشپزخانه بسته و سنتی تبدیل شود.

نیم نگاه : ایکیا، مدل های زیبایی از دکوراسیون آشپزخانه را ارئه کرده است

مدل آشپزخانه اپن
مدل آشپزخانه اپن

بعد از نهایی سازی کار و نصب پنل ها چیزی که دیدیم دقیقا همان خواسته ای بود که ما داشتیم. پنل های روی میز اپن، کاملا متحرک و کشویی طراحی شده بودند و به اصطلاح جمع شو بودند. این یعنی در کاربری میز اپن ما هیچ تغییری ایجاد نشده بود و در مواقع ضروری می شد بعنوان میز غذاخوری از آن کمک گرفت. شبکه بندی و اسکلت بندی پنجره ها دقیقا با رویه میز اپن و صندلی های اپن ست شده بود و با دیواره های گچی اطراف بهترین کنتراست ممکن را ایجاد کرده بود. برای ورودی آشپزخانه یک درب 90 درجه بازشو معمولی و تمام شیشه در نظر گرفته شده بود که کانال ارتباطی آشپزخانه و هال بود. هزینه ای که افزودن این آپشن به معماری آشپزخانه روی دست ما گذاشت خیلی زیاد بود ولی تا سالها خیالمان راحت است که یک آشپزخانه اپن داریم که خیلی را حت می توانیم آنرا به حالت بسته و سنتی دربیاوریم.

نیم نگاه :

البته شاید بگویید این آشپزخانه با این سبک که درون آن قابل مشاهده است را نمی توان آشپزخانه سنتی و بسته نامگذاری کرد. باید گفت که این موضوع هم راه حل دارد و آن استفاده از یک اسپری مات کننده یا روکش های مخصوص برای مات کردن شیشه هاست که دید به داخل آشپزخانه را کاملا کور می کند و یک آشپزخانه سنتی و شیشه ای تحویل صاحبخانه می دهد.

نشر اختصاصی : نوبرانه