معماری خانه 30 متری با طرح و ایده های کاربردی و شیک

باز هم می خواهیم از کمبود فضا بگوییم. این بار می خواهیم از خانه ای صحبت کنیم که مساحت آن 26 متر است. نه اشتباه نمی کنید درست دیدید خانه مورد نظر ما فقط 26 متر مساحت دارد و تنها دو بخش مجزا دارد یک سالن و یک سرویس بهداشتی همین و بس. ولی چقدر خوش شانس بوده صاحبخانه که معماری و چیدمان خانه کوچک خود را به یکی از طراحان گروه “یو !YO” در کشور انگلیس سپرده است. نام مدیر و طراح این پروژه “سیمون وودروف” نام دارد که از قرار معلوم ایده های نابی برای مدیریت بهتر فضا در خانه های کوچک در سر دارد. به زبان عامیانه می توان گفت که این خانه به شدت مشکوک می زند یعنی هر لحظه امکان دارد اتفاقی بیافتد که انتظارش را ندارید.

معماری دکوراسیون چیدمان شیک خانه کوچک زیر 30 متری عکس معماری و چیدمان خانه کوچک با متراژ بین 20 تا 30 متر

معماری و دکوراسیون شیک خانه 26 متری

اتاق پذیرایی و اتاق خواب یکجا مبل کمجا با کاربری نشیمن و خواب هم تخت خواب هم مبل راحتی معماری و دکوراسیون شیک خانه 26 متری
مبل کمجا با کاربری نشیمن و خواب

خوب مسلما امکان وجود همزمان بخش نشیمن و سرویس خواب در همچین فضایی وجود ندارد. پس به همین منظور فضای نشیمن با چیدمان مبلمان راحتی مشخص شد و دقیقا در بالای فضای نشیمن یک سقف کاذب متحرک نصب شد که با یک موتور مخصوص به شکل آسانسوری بالا و پایین برود. سرویس خواب روی این سقف کاذب قرار داده شد و ساکنین به راحتی می توانند در ساعات انتهایی شب این سقف کاذب را پایین بیاوردند تا یک تخت خواب دو نفره آماده سرویس دهی به آنها بشود. فکر میکنم همین چشمه اول کافی بود که باور کنید با یک گروه دکوراتور کاملا حرفه ای طرف هستید.

اتاق پذیرایی و اتاق خواب یکجا سرویس خواب کمجا برای خانه کوچک معماری خانه کوچک بدون اتاق خواب
سرویس خواب کمجا برای خانه کوچک

به سراغ گزینه بعدی می رویم باید یک اتاق ناهارخوری کوچک طراحی می شد که حداقل تا چهار نفر ظرفیت داشته باشد. این بار برعکس سرویس خواب، میز و نیمکت ناهارخوری در کف خانه جاسازی شده بودند. دو درب در کف خانه، دقیقا پشت بخش نشیمن هستند که وقتی به طرفین باز می شود تبدیل به دو نیمکت نشیمن می شوند. در وسط این جعبه یک متری یک میز جک دار قرار داده شده است که میتوان بالا کشید و دور یک میز ناهارخوری چهار نفره، غذاهای لذیذ صرف کرد.

معماری و چیدمان خانه کوچک زیر 30 متر. دکوراسیون منزل نقلی بدون اتاق خواب
معماری و چیدمان خانه کوچک زیر 30 متر
میز ناهار خوری تبدیلی و کمجا. تبدیل اتاق پذیرایی به اتاق خواب
میز ناهار خوری تبدیلی و کمجا

خانه از وجود انباری و مکانی برای ذخیره سازی وسایل استفاده بی بهره بود، به همین علت در کنار اتاق نشیمن چهار باکس چوبی جادار و عریض طراحی شده است که می تواند برای جاسازی اسباب و اثاثیه خانه، در خدمت ساکنین قرار بگیرد.

فضا سازی مخفی در خانه کوچک آپارتمانی مدل باکس مخفی چوبی
مدل باکس مخفی چوبی

دو دیوار عربض شرقی و غربی خانه، هر یک کاربری متفاوتی دارند. دیوار شرقی بیشتر جنبه تزیینی دارد و شلف های چوبی، قفسه بندی و آینه روی آن نصب شده است و البته یک میز تحریر تاشو که خیلی کاربردی است. آینه کاری پشت قفسه ها، بهترین ایده ای بود که برای رنگ و لعاب دادن به دکوراسیون خانه می شد به کار گرفت.

چیدمان شیک خانه کوچک. چیدمان و دکوراسیون خانه کوچک
چیدمان و دکوراسیون خانه کوچک
مدل میز تحریر و لپ تاپ کمجا و تاشو
مدل میز تحریر و لپ تاپ کمجا و تاشو

دیوار غربی خانه خیلی کاربردی تر از دیوار شرقی است. روی این دیوار فستیوالی از درهای بزرگ و تمام قد را می بینیم که بصورت آکاردیونی باز و بسته می شوند. چند درب انتهایی را که باز می کنیم می رسیم به آشپزخانه ای که پشت این درها مخفی شده است. یک آشپزخانه کوچک با کابینت های تیره رنگ هایگلاس، که تمام نیازمندی های یک پخت و پز بی دردسر ولی نه خیلی حرفه ای را را فراهم می سازد.

طراحی آشپزخانه مخفی. جدیدترین مدل میز ناهارخوری کمجا
جدیدترین مدل میز ناهارخوری کمجا
طراحی آشپزخانه و کابینت های مخفی. طراحی آشپزخانه برای خانه کوچک و نقلی عکس معماری و چیدمان خانه کوچک با متراژ بین 20 تا 30 متر
طراحی آشپزخانه برای خانه کوچک

آخرین بخش هم سرویس بهداشتی است که تنها بخش مستقل خانه است و دقیقا در کنار درب ورودی قرار گرفته است. در اینجا خبری از مخفی کاری نیست و همه چیز همانند یک سرویس بهداشتی معمولی ولی به سبک مدرن، دیزاین و چیدمان شده است.

سرویس بهداشتی مدرن. طراحی شیک و مدرن سرویس بهداشتی عکس معماری و چیدمان خانه کوچک با متراژ بین 20 تا 30 متر
طراحی مدرن سرویس بهداشتی
حمام و دستشویی مدرن. مدل مدرن روشویی سنگی. دکوراسیون مدرن سرویس بهداشتی عکس معماری و چیدمان خانه کوچک با متراژ بین 20 تا 30 متر
مدل مدرن روشویی سنگی

درست است که استفاده بیش از حد از کف و سقف خانه، ارتفاع فضای داخلی منزل را کاهش داده است ولی به صراحت باید گفت که ارزشش را دارد و به قول معروف باید ببینیم در مقابل چیزی که از دست می دهیم چه چیزی به دست می آوریم. ما اسم شیرین کاری های خلاقانه ای را که در معماری و چیدمان این خانه کوچک انجام گرفته است را طراحی هوشمندانه می گذاریم.
نشر اختصاصی : نوبرانه