درب چوبی که با تکیه بر قوانین فیزیک باز و بسته میشود

تعریفی که ما از درب داریم یک صفحه چوبی یا شیشه ای یک در دو متری است که به شکل نود درجه یا کشویی باز و بسته می شود. ولی دربی که در اینجا می بینیم با این پیش زمینه ذهنی که ما داشتیم خیلی تفاوت دارد و اصلا جور در نمی آید.

این درها هم ازنظر صفحه بندی و هم از نظر سبک باز و بسته شدن دارای یک ایده ابتکاری و نو هستند. همانطور که در این فایل ویدیویی می بینید درب با یک تلنگر باز و به همین شکل با کمترین فشار ممکن بسته می شود. این در چوبی از دو تکه مربع شکل تشکیل شده است که با دو اهرم فلزی به یکدیگر نصب شده اند. درب در دو گوشه بالا و پایین به کنج چهارچوب پرچ شده است به شکلی که تکه های در به راحتی قابلیت چرخش در محور پرچ ها را دارند.

نکته جالب این است که در این مدل در چوبی، سه قانون فیزیک را که شامل نیرو، شتاب و کُنش واکنش می شود را شاهد هستیم. زمانیکه کاربر به گوشه ای از تکه های چوبی نیرو  وارد می کند تکه مورد نظر در جهت موافق نیروی وارد شده تغییر زاویه می دهد {نیرو} و شتاب می گیرد تا به نقطه سکون برسد {شتاب} و در مقابل چون با قطعه بالایی از طریق میله های فلزی ارتباط مستقیم دارد نیروی وارده به قطعه بالایی درب نیز منتقل می شود و آن نیز در جهت مخالف قطعه پایین درب شتاب می گیرد و تغییر زاویه می دهد {کنش و واکنش}.

به همین سادگی این درب چوبی با کمترین فشار و زحمت ممکن باز و بسته می شود و حسابی چشم اطرافیان را گرد می کند. از این سبک دربها که طراحی نیمه فانتزی دارند می توان برای فضای داخلی خانه و اتاق هایی که کاربری اختصاصی و شخصی ندارند استفاده کرد.

نشر اختصاصی : نوبرانه های چیدمان، تزیین و طراحی دکوراسیون

شاید دوست داشته باشید
نظر شما چیست ؟