یک مدل صندلی و میز تحریر مدرن، دربست در خدمت سلامت

این میز تحریر و صندلی همراهش را برای دومین بار در نوبرانه معرفی می کنیم. مطلب قبلی را در لینک زیر می توانید ببینید :

میز تحریر و کامپیوتر با طراحی جدید، طبی و ظریف

در اینجا می خواهیم کمی بیشتر به مزایای طبی این ست میز و صندلی کامپیوتر بپردازیم و ببینیم آیا واقعا این محصول چوبی و فلزی ارزش این همه تعریف را دارد یا ما غلو می کنیم. کافیست یک بار سرمان گیج برود و یا خدای ناکرده کمی درد در ناحیه قلب خود احساس کنیم آن وقت است که پاشنه در مطب پزشکان متخصص قلب و مغز و اعصاب شهر را از جا در می آوریم. ولی در طول روز چه در خانه و چه در محل کار بیشترین فشار را به ستون فقرات خود می آوریم، پشت میز و صندلی های غیراستاندارد می نشینیم و غوز می کنیم و خلاصه دمار از روزگار این مهره های بیچاره (به قول خانمها حیوونکی) در می آوریم و ککمان هم نمی گزد غافل از اینکه این مهره ستون اصلی بدن ما هستند.

میز و صندلی کامپیوتر با طراحی طبی

میز و صندلی کامپیوتر با طراحی طبی

 

توضیحی کوتاه راجب ستون فقرات (برگرفته از ویکی پدیا)

آناتومی ستون فقرات

آناتومی ستون فقرات

ستون مُهره‌ها یا ستون فقرات («فقره» در عربی به‌معنای مهره است) بخش اصلی استخوان‌بندی انسان در نیم‌تنهٔ بالایی است. نقش ستون مهره‌ها، حمایت از کل بدن، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها، و نیز حمایت از ساختمان‌های حیاتی بدن مثل اعصاب و نخاع است که در داخل آن قرار دارند.

ستون مهره‌ای، محور مرکزی بدن را تشکیل داده و در عقب ناحیهٔ تنه و در خط وسط قرار دارد و از قاعدهٔ جمجمه شروع می‌شود و در تمامی طول گردن و طول تنه امتداد دارد. در کودکان تعداد مهره‌های ستون مهره‌ها، ۳۳ عدد است که در بالغین پنج تای ما قبل آخر بهم جوش خورده و استخوان خاجی را تشکیل می‌دهند و ۴ مهرهٔ آخر نیز به‌هم جوش خورده، استخوان دنبالچه را به‌وجود می‌آورند؛ بنابراین، تعداد مهره‌ها در افراد بالغ به ۲۴ قطعه تقلیل می‌یابد.

حالا که با ستون مهره آشنا شدیم بیایید ببینیم این میز و صندلی، دقیقا هدفشان چیست و چطور سلامت ستون فقرات را گارانتی می کنند.

صندلی طبی کامپیوتر

صندلی طبی کامپیوتر

برای اینکه در حالت نشستن روی صندلی، بدن شما در بهترین شکل ممکن قرار بگیرد و فشار به مراتب کمتری به ستون فقرات وارد شود باید سطح ران پاهای شما با سطح شکم شما یک زاویه 130 تا 140 درجه ای را تشکیل دهد که مسلما این شرایط را خیلی از صندلی هایی که در خانه ها و ادارات می بینیم مهیا نمی کنند. در تصویر زیر، در سمت چپ شرایط قرارگیری ستون مهره ها روی صندلی های متداول و معمولی را می بینید و در دو تصویر دیگر شکل قرارگیری ستون مهره ها روی صندلی طبی را می بینید.

صندلی طبی کامپیوتر

صندلی طبی کامپیوتر

صندلی ارگونومیک مورد نظر ما با سه تنظیم مختلفی که در اختیار کاربر قرار می دهد شرایط را برای یک نشیمن طبی و اصولی فراهم میکند و این یعنی تضمین سلامتی ستون فقرات.

تنظیم 1 : قابلیت تغییر ارتفاع نشیمن گاه تا 10 اینچ (25 سانتی متر)

تنظیم 2 : قابلیت تغییر زاویه بخش نشیمن گاه است که این تغییر زاویه باعث میشود تا زاویه صندلی با شکل قرار گیری استخوان لگن در بدن هماهنگ شود.

تنظیم 3 : بخش تکیه گاه پاها هم که در واقع پایین ترین بخش صندلی است قابلیت عقب و جلو رفتن دارد و تا 20 سانتی متر قابلیت رگلاژ دارد.

این سه آپشن قابل تغییر را شرایط را برای نشیمن افرادی با طول قد بین 1/5 تا 2 متر را فراهم می کند، در حقیقت می توان گفت صندلی حدودا 95 درصد افراد بالغ را ساپورت می کند.

صندلی طبی کامپیوتر

صندلی طبی کامپیوتر

بابت میز هم اصلا جای نگرانی وجود ندارد چون امکاناتی همچون تغییر ارتفاع و تغییر زاویه روی میز هم تعبیه شده است.

میز و صندلی طبی کامپیوتر

میز و صندلی طبی کامپیوتر

صندلی نشیمن طبی

صندلی نشیمن طبی

صندلی نشیمن با قابلیت تغییر ارتفاع و زاویه

صندلی نشیمن با قابلیت تغییر ارتفاع و زاویه

صندلی طبی با پایه تکیه گاه

صندلی طبی با پایه تکیه گاه

نشر اختصاصی : نوبرانه ( انتشار این مطلب با ذکر نام و لینک سایت ناشر مجاز می باشد )

شاید دوست داشته باشید
نظر شما چیست ؟